Blog

Jak prodat dům

Chystáte se vstoupit na realitní trh, mapujete terén a hledáte odpovědi na otázku Jak prodat dům? Hlavním předpokladem pro úspěšný prodej je dobrá příprava, která začíná navržením vhodného postupu. Seznamte se s průběhem celého procesu.

jak prodat dům

Poraďte se s odborníkem jak prodat dům, vyhnete se chybám

Prvním krokem k úspěšnému prodeji domu je jasné stanovení cílů – jaké jsou Vaše potřeby? Chcete prodat co nejdříve, nebo preferujete vyčkat na co nejvíce zájemců? Máte dostatek času na vyřizování telefonátů a sjednávání prohlídek, nebo upřednostníte komplexní servis realitní kanceláře?

Následujícím a stěžejním krokem je stanovení maximální možné tržní ceny (pomůže Vám online kalkulačka odhad nemovitosti zdarma). Ta vychází především z lokality domu, jeho technického stavu a z aktuální poptávky a situace na trhu. Pro kvalitní a směrodatný odhad se nebojte obrátit na realitního odborníka, který vám nabídne zasvěcený pohled do problematiky a poradí, jak prodat dům. Zkušený makléř má totiž přístup k databázím s informacemi o již realizovaných prodejích, pomocí dat tak dokáže určit reálnou prodejní cenu. Realitní makléř vám pomůže také s nastavením optimální prodejní strategie, díky tomu eliminujete chyby, které by vás mohly stát váš vlastní čas, energii i peníze.

Poctivá příprava se vyplatí

Celková příprava domu by měla předcházet zveřejnění nabídky. Lidé primárně hledají domov, nikoliv dokonalý dům, vyjděte naproti těmto požadavkům. Dům a jeho okolí ukliďte, proveďte drobné ale funkční úpravy, vyměňte popraskané dlaždičky a upevněte vypadávající kliky od dveří. S dekorací prostor to nepřehánějte, dejte přednost vzdušným místnostem se základním nábytkem. V zájemcích je důležité vyvolat představu, že si nemovitost mohou zařídit sami dle svých představ, proto odstraňte i osobní věci. Fotografie budou váš dům prezentovat, mějte po ruce kvalitní foťák a foťte pouze za denního světla.

Inzerát musí být věcný i lákavý

Dbejte na to, aby byl text inzerátu co nejvíce objektivní, věcný a pravdivý. Zaměřte se na přednosti domu, včetně jeho dispozic, lokality a možností, které nabízí. Je na zahradě zázemí pro grilování? Nachází se v domě mnoho úložných prostor třeba na lyže a další zimní vybavení? Je kousek garáže přestavěný na malou dílnu pro kutily? Informace podobného charakteru v inzerátu uveďte, zdánlivé drobnosti mohou zájemcům pomoci se rozhodnout. Neopomeňte připsat informace o dopravní dostupnosti a občanské vybavenosti. V galerii ukažte nejen obytné prostory, ale také pozemek a nejbližší okolí.

A kde inzerovat? Začněte na nejnavštěvovanějších realitních portálech, ale pokud hledáte i jiné cesty, zvažte inzerci v tisku a na venkovních plochách v okolí domu, který nabízíte. Pamatujte, že kupující hledají také přímo v nabídkách realitních kanceláří, které mohou vnímat důvěryhodněji oproti běžným inzerátům. Spolupráce s odborníkem vám tak může přinést kupce z interních databází makléřů a urychlit celý proces.

Kolečko emailů, telefonátů a plánování prohlídek je nevyhnutelné

Po zveřejnění inzerátu si v diáři udělejte dostatek prostoru na prohlídky, stejně tak na samotnou komunikaci se zájemci. Reagujte na zájem průběžně a vstřícně, ale buďte pragmatičtí – vážné zájemce si prověřte. Při samotných prohlídkách se vám zúročí čas strávený úklidem, před příchodem návštěvníků stačí vyvětrat nebo podpořit atmosféru vonnou svíčkou.

Rezervací domu nemáte vyhráno

Vážným zájemcům o koupi předložte dohodu o rezervaci, která by měla počítat s rezervačním poplatkem a způsobem financování. Správně formulované podklady (tedy především dohodu o rezervaci a následnou kupní smlouvu) vám připraví specializovaný právník či realitní kancelář, která disponuje právním oddělením.

Poslední kroky před prodejem

Podepsáním kupní smlouvy oběma stranami to ale nekončí. Sjednejte si úschovnu finančních prostředků a požádejte o návrh na vklad vlastnického práva na katastr nemovitostí. V konečných výdajích se promítnou také poplatky za ověřování podpisů a listin, za listy vlastnictví, kolky, snímky z katastrálních map, prohlášení vlastníka atd. Pro bezproblémové předání domu mějte po ruce předávací protokoly a vyjasněte si s kupujícím, jak bude probíhat převod služeb a energií.

Prodáno!

Gratulujeme, již víte, jak prodat dům a vaše cíle jsou splněny. Pokud se rozhodnete nabízet dům bez zapojení realitní kanceláře, přejeme vám úspěch a pevné nervy. Pokud ale budete chtít jednotlivé kroky konzultovat s odborníkem, promluvte si s námi. Prodávající má naše služby zcela zdarma. Provizi hradí kupující.

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmem


Kde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Štefánikova 248/32, Praha 5,
150 00, Smíchov / (1. patro)
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681