Blog

Jak prodat byt

Chystáte se vstoupit na realitní trh, mapujete terén a hledáte odpovědi na otázku Jak prodat byt? Úspěšný prodej vychází z dobré přípravy, která začíná navržením vhodného postupu. Získejte povědomí o celém prodejním procesu.

jak prodat byt

Poraďte se s odborníkem jak prodat byt, vyhnete se chybám

Prvním krokem k úspěšnému prodeji bytu je jasné stanovení cílů – jaké jsou Vaše potřeby? Chcete prodat co nejdříve, nebo preferujete vyčkat na co nejvíce zájemců? Máte dostatek času na vyřizování telefonátů a sjednávání prohlídek, nebo upřednostníte komplexní servis realitní kanceláře?

Následujícím a stěžejním krokem je stanovení maximální možné tržní ceny (pomůže online kalkulačka odhad nemovitosti zdarma). Ta vychází především z lokality bytu, technického stavu bytu a domu, z aktuální poptávky a situace na trhu. Pro kvalitní a směrodatný odhad se nebojte obrátit na realitního odborníka, který vám nabídne zasvěcený pohled do problematiky a poradí, jak prodat byt. Zkušený makléř má totiž přístup k databázím s informacemi o již realizovaných prodejích, pomocí dat tak dokáže určit reálnou prodejní cenu. Realitní makléř vám pomůže také s nastavením optimální prodejní strategie, díky tomu eliminujete chyby, které by vás mohly stát váš vlastní čas, energii i peníze.

Příprava je základ

Před zveřejněním nabídky váš byt na prodej připravte. Vžijte se do očekávání někoho, kdo hledá byt, ze kterého udělá svůj domov. Současným trendem je tzv. homestaging, který je o přípravě bytu od A do Z – na řadu by měl přijít úklid celého bytu, úschova vašich soukromých věcí, dekorace prostor či potřebné drobné opravy rozbitých dveří a odklizení flekatých koberců. Potenciál jednotlivých místností nejlépe vynikne v prostoru, vyhněte se proto přeplněným místnostem. Pro pořízení fotek použijte kvalitní foťák a vždy fotografujte za denního světla.

Inzerujte efektivně a věcně

Dbejte na to, aby byl text inzerátu co nejvíce objektivní, věcný a pravdivý. Zaměřte se na přednosti bytu, včetně jeho dispozic, lokality a možností, které nabízí. Zájemce o koupi bytu bude dále hledat informace o dopravní dostupnosti a občanské vybavenosti. Ukažte proto ve fotogalerii nejen bytové prostory, ale také výhled z okna či balkonu a připojte plánek celého bytu. A kde inzerovat? Začněte na nejnavštěvovanějších realitních portálech, ale pokud hledáte i jiné cesty, zvažte inzerci v tisku a na venkovních plochách. Pamatujte, že kupující hledají také na stránkách realitních kanceláří či ve svém okolí. Spolupráce s odborníkem vám tak může přinést kupce z interních databází makléřů a urychlit celý proces.

Kolečko emailů, telefonátů a plánování prohlídek je nevyhnutelné

Po zveřejnění inzerátu si v diáři udělejte dostatek prostoru na prohlídky, stejně tak na samotnou komunikaci se zájemci. Reagujte na zájem průběžně a vstřícně, ale buďte pragmatičtí – vážné zájemce si prověřte. Při samotných prohlídkách se vám zúročí čas strávený úklidem, před příchodem návštěvníků stačí vyvětrat nebo podpořit atmosféru vonnou svíčkou.

Rezervace bytu může být kámen úrazu

Vážným zájemcům o koupi předložte dohodu o rezervaci, která by měla počítat s rezervačním poplatkem a způsobem financování. Správně formulované podklady (tedy především dohodu o rezervaci a následnou kupní smlouvu) vám připraví specializovaný právník či realitní kancelář, která disponuje právním oddělením.

Poslední kroky před prodejem

Podepsáním kupní smlouvy oběma stranami to ale nekončí. Sjednejte si úschovu finančních prostředků a požádejte o návrh na vklad vlastnického práva na katastr nemovitostí. V konečných výdajích se promítnou také poplatky za ověřování podpisů a listin, za listy vlastnictví, kolky, snímky z katastrálních map, prohlášení vlastníka atd. Pro bezproblémové předání bytu mějte po ruce předávací protokoly a vyjasněte si s kupujícím, jak bude probíhat převod služeb a energií.

Prodáno!

Gratulujeme, již víte, jak prodat byt a vaše cíle jsou splněny. Pokud se rozhodnete nabízet byt bez zapojení realitní kanceláře, přejeme vám úspěch a pevné nervy. Pokud ale budete chtít v celém procesu poradit, promluvte si s námi.

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmemKde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Šafaříkova 201/17
120 00 Praha 2 – Vinohrady
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681