Blog

Jak prodat nemovitost

Hledáte nejlepší postup, jak prodat nemovitost? Úspěch předchází příprava, která začíná navržením správné strategie. Získejte povědomí o celém prodejním procesu.

jak prodat nemovitost

Poraďte se s odborníkem jak prodat nemovitost, vyhnete se chybám

Prvním krokem k úspěšnému prodeji nemovitosti je jasné stanovení cílů – jaké jsou Vaše potřeby? Chcete prodat co nejdříve, nebo preferujete vyčkat na co nejvíce zájemců? Máte dostatek času na vyřizování telefonátů a sjednávání prohlídek, nebo upřednostníte komplexní servis realitní kanceláře?

Následujícím a stěžejním krokem je stanovení maximální možné tržní ceny (pomůže Vám online kalkulačka odhad nemovitosti zdarma). Ta vychází především z lokality nemovitosti, jejího technického stavu a z aktuální poptávky a situace na trhu. Pro kvalitní a směrodatný odhad ceny nemovitosti se nebojte spojit s realitním odborníkem, který vám nabídne zasvěcený pohled do problematiky a poradí, jak prodat nemovitost. Zkušený makléř má totiž přístup k databázím s informacemi o již realizovaných prodejích, pomocí dat tak dokáže určit reálnou prodejní cenu. Realitní makléř vám pomůže také s nastavením optimální prodejní strategie, díky tomu eliminujete chyby, které by vás mohly stát váš vlastní čas, energii i peníze.

Přípravu nepodceňujte

Před zveřejněním nabídky vaši nemovitost na prodej připravte. Zkuste se svou nemovitost podívat očima někoho, kdo hledá svůj vysněný domov a vyjděte těmto představám naproti. Vykliďte přeplněné místnosti, odvezte starý či poničený nábytek, uschovejte své osobní věci, neodkládejte ani nezbytné opravy rozbitých kachliček nebo seškrábání loupající se omítky. Dojem z čistého, vzdušného a opečovaného prostoru je důležitý. Inspirovat se můžete také fenoménem tzv. homestagingu, který tkví v dekoraci a vyšperkování nemovitosti. Pro pořízení fotografií platí jednoduché pravidlo – kvalitní foťák a dostatek denního světla.

Inzerujte na správných místech

Při přípravě textu inzerce se zaměřte na vypíchnutí předností nemovitosti, včetně dispozic, lokality a možností, které nabízí. Nepoužívejte subjektivní slova jako nádherný, nejlepší a nejlevnější. Do inzerátu obsáhněte věcné a pravdivé informace. K fotografiím přidejte plánek nemovitosti. Inzerát můžete vyvěsit na nejnavštěvovanější realitní portály nebo jej nabídnout do médií, pokud ale chcete zvýšit potenciál k prodeji, pamatujte, že kupující hledají také v nabídkách realitních kanceláří či ve svém okolí. Spolupráce s odborníkem vám může rovněž přinést kupce z interních databází makléřů.

Kolečko emailů, telefonátů a plánování prohlídek je nevyhnutelné

Po zveřejnění inzerátu si v diáři udělejte dostatek prostoru na prohlídky, stejně tak na samotnou komunikaci se zájemci. Reagujte na zájem průběžně a vstřícně, ale buďte pragmatičtí – vážné zájemce si prověřte. Při samotných prohlídkách se vám zúročí čas strávený úklidem, před příchodem návštěvníků stačí vyvětrat nebo podpořit atmosféru vonnou svíčkou.

Rezervace nemovitosti může být kámen úrazu

Vážným zájemcům o koupi předložte dohodu o rezervaci, která by měla počítat s rezervačním poplatkem a způsobem financování. Správně formulované podklady (tedy především dohodu o rezervaci a následnou kupní smlouvu) vám připraví specializovaný právník či realitní kancelář, která disponuje právním oddělením.

Poslední kroky před prodejem

Podepsáním kupní smlouvy oběma stranami to ale nekončí. Sjednejte si úschovnu finančních prostředků a požádejte o návrh na vklad vlastnického práva na katastr nemovitostí. V konečných výdajích se promítnou také poplatky za ověřování podpisů a listin, za listy vlastnictví, kolky, snímky z katastrálních map, prohlášení vlastníka atd. Pro bezproblémové předání nemovitosti mějte po ruce předávací protokoly a vyjasněte si s kupujícím, jak bude probíhat převod služeb a energií.

Prodáno!

Gratulujeme, již víte, jak prodat nemovitost a vaše cíle jsou splněny. Pokud se rozhodnete nabízet nemovitost bez zapojení realitní kanceláře, přejeme vám úspěch a pevné nervy. Pokud ale budete chtít v celém procesu poradit, promluvte si s námi.

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmemKde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Štefánikova 248/32, Praha 5,
150 00, Smíchov / (1. patro)
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681