Blog

Jak pronajmout byt a nesplálit se? Přečtěte si důležité rady z praxe

Chcete vědět jak pronajmout byt a těšit se z plynoucích zisků? Aby se z potenciálního příjmu nestala noční můra, je třeba věnovat celému procesu dostatek svého času či se obrátit na realitní kancelář. Jedno z největších nebezpečí, které vás totiž může potkat, je stále neplatící nájemník. Na co je třeba si dát pozor?

jak pronajmout byt

První dojem může být zavádějící

Přestože na vás může nájemník působit sympaticky, nespoléhejte se pouze na jeho milý úsměv. Přeci jen, když pronajímáte svůj byt, poskytujete tím svůj majetek jinému člověku – proto byste se měli o jeho osobu více zajímat. Vyhněte se ukvapenému jednání. Určitě máte výhodu, pokud Vám s pronájmem pomůže zkušený realitní makléř, který už má od „prvních dojmů“ odstup a ví, jak šikovně zjistit, zda se vaše očekávání od nájemce může potkat s realitou.

Ověřit platební morálku zájemce je nezbytné

Ze všeho nejdříve je třeba si ověřit rizikovost vašeho potenciálního nájemníka, tedy například zda na něj není uvalena exekuce. Tyto informace lze získat online v registrech exekucí či dlužníků.

Jak pronajmout byt za optimální výši nájmu

Stále více pronajímatelů i nájemců si ověřuje optimální výši nájmu v online kalkulačce odhad-zdarma.cz, kde lze získat tyto informace online, bezplatně a bez nutnosti zadávání kontaktních údajů. Při vyjednávání je zároveň dobré mít na paměti, že někdy může být výhodnější dlouhodobý nájemní vztah i za cenu nižšího nájmu.

Zpracování nájemní smlouvy je lepší přenechat odborníkům

Tuto formální část rozhodně nepodceňte a důsledně ověřte všechny potřebné nacionály zájemce. Vzorové smlouvy najdete sice na internetu, nicméně těm se raději vyhněte – nebývají aktuální a mohly by vám naopak uškodit. Smlouvu si raději nechte vypracovat zkušeným právníkem.

Předávací protokol ochrání před nepříjemnostmi

Předávací protokol je dnes celkem běžný dokument, jehož úlohou je zaznamenat aktuální stav předávané nemovitosti, aby se v budoucnu předešlo případným sporům. Jedná se například o soupis poskytnutého nábytku, elektroniky, přehled závad nebo třeba stav měřidel. Tento krok se vyplatí nepodcenit – protokol může v případě nepříjemností sloužit jako váš hlavní důkaz o vlastnictví a původním stavu všeho zmíněného.

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmemKde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Štefánikova 248/32, Praha 5,
150 00, Smíchov / (1. patro)
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681