Blog

Odhad ceny bytu

Chcete prodat či koupit byt? Pak je pro vás zásadní zjistit odhad ceny bytu. Přečtěte si tento článek a získejte povědomí o celém procesu.

odhad ceny bytu

Pořádek v pojmech

Odhadem ceny bytu se rozumí jeho tržní cena. Jedná se tedy o cenu, za kterou lze byt aktuálně prodat nebo naopak koupit. Odhad ceny bytu je vždy časově omezený, protože se odvíjí od dynamické situace na trhu. Relevantního odhadu nedocílíte jednoduchou matematikou – pokud jste koupili byt za dva miliony a další milion jste investovali do jeho renovace, je mylné se domnívat, že odhad ceny v tomto případě bude nejméně tři miliony korun.

Jaká jsou kritéria pro odhad ceny bytu?

Cena bytu se odvíjí především od lokality, jeho stáří a stavu, druhu budovy, dispozice a výhledu. Například vyšší hodnotu bude mít byt, který nabízí dobrou dopravní dostupnost do centra města, je situován poblíž parku, má nově zrekonstruované podlahy a kvalitní okna. Do hry vstupují i další faktory, jako je přítomnost sklepu či garáže a občanská vybavenost (blízkost obchodů, školy, lékaře).

Proces odhadu ceny nemovitosti

Odhad tržní ceny vychází z výše popsaných kritérií, rovněž se pracuje s informacemi z katastru nemovitostí a cenovými mapami, které obsahují prodejní ceny v dané lokalitě. Zásadní jsou také zkušenosti a znalosti z prostředí realitního trhu.

Pokud zvažujete profesionální vyhotovení odhadu ceny vašeho bytu, vyzkoušejte nejdříve naši online kalkulačku, která je zdarma pro prodávající i kupující. Ověřte si cenu vašeho bytu a předejděte možným finančním ztrátám.

Jak určit cenu, kterou neproděláte?   

Prozkoumejte nabídku podobných bytů, které se prodávají ve vaší lokalitě. Hledejte na portálech s inzercí realit a zohledněte také nabídky přímo na stránkách realitních kanceláří.  Spočítat si můžete také průměrnou cenu za metr čtvereční, kterou aplikujete na celou plochu bytu. Těmito kroky získáte alespoň hrubý odhad ceny bytu.

Pro kvalitní a směrodatný odhad se nebojte spojit s realitním odborníkem, který nejlépe ví, jak analyzovat trh. Stejně tak mějte na paměti, že existují i atypické byty, u kterých může být laický odhad tržní ceny velice nepřesný. Proto doporučujeme využít náš tým a zdarma požádat o upřesnění tržní ceny. Správné určení tržní ceny podpoří rychlejší prodej bytu a upoutá více pozornosti ze strany zájemců. V případě nákupu zase poskytne jistotu, že se vám nákup nemovitosti skutečně vyplatí.

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmemKde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Šafaříkova 201/17
120 00 Praha 2 – Vinohrady
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681