Blog

Odhad ceny domu

Chcete prodat či koupit dům? Pak je pro vás zásadní zjistit odhad ceny domu. Přečtěte si tento článek a získejte povědomí o celém procesu.

odhad ceny domu

Pořádek v pojmech

Odhadem ceny domu se rozumí jeho tržní cena. Jedná se tedy o cenu, za kterou lze dům aktuálně prodat nebo naopak koupit. Odhad ceny domu je vždy časově omezený, protože se odvíjí od dynamické situace na trhu. Relevantního odhadu nedocílíte jednoduchou matematikou – pokud jste koupili dům za pět milionů a další dva miliony jste investovali do jeho renovace, je mylné se domnívat, že odhad ceny v tomto případě bude nejméně sedm milionů korun.

Jaká jsou kritéria pro odhad ceny domu?

Cena domu se odvíjí především od lokality, jeho stáří a stavu, dispozice i výhledu. Například vyšší hodnotu bude mít dům, který je situován v klidné městské části, nabízí výhled do parku a má nově zrekonstruované podlahy a kvalitní okna. Do hry vstupují i další faktory, jako je přítomnost zahrady či garáže a občanská vybavenost (blízkost obchodů, školy, lékaře).

Proces odhadu ceny nemovitosti

Odhad tržní ceny vychází z výše popsaných kritérií, rovněž se pracuje s informacemi z katastru nemovitostí a cenovými mapami, které obsahující prodejní ceny v dané lokalitě. Zásadní jsou také zkušenosti a znalosti z prostředí realitního trhu.

Pokud zvažujete profesionální vyhotovení odhadu ceny vašeho domu, vyzkoušejte nejdříve naši online kalkulačku, která je zdarma pro prodávající i kupující. Zároveň po vás nevyžadujeme kontaktní údaje. Ověřte si cenu vašeho domu a předejděte možným finančním ztrátám.

Jak určit cenu, kterou neproděláte?   

Prozkoumejte nabídku podobných domů, které se prodávají ve vaší lokalitě. Hledejte na portálech s inzercí realit a zohledněte také nabídky přímo na stránkách realitních kanceláří.  Spočítat si můžete také průměrnou cenu za metr čtvereční, kterou aplikujete na celou plochu domu. Těmito kroky získáte alespoň hrubý odhad ceny domu.

Pro kvalitní a směrodatný odhad se nebojte spojit s realitním odborníkem, který nejlépe ví, jak analyzovat trh. Stejně tak mějte na paměti, že existují i atypické domy, u kterých může být laický odhad tržní ceny velice nepřesný. Proto doporučujeme využít náš tým a zdarma požádat o upřesnění tržní ceny. Správné určení tržní ceny podpoří rychlejší prodej domu a upoutá více pozornosti ze strany zájemců. V případě nákupu zase poskytne jistotu, že se vám nákup nemovitosti skutečně vyplatí.

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmem


Kde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Štefánikova 248/32, Praha 5,
150 00, Smíchov / (1. patro)
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681