Blog

Odhad ceny domu

Chcete prodat či koupit dům? Pak je pro vás zásadní zjistit odhad ceny domu. Přečtěte si tento článek a získejte povědomí o celém procesu.

odhad ceny domu

Pořádek v pojmech

Odhadem ceny domu se rozumí jeho tržní cena. Jedná se tedy o cenu, za kterou lze dům aktuálně prodat nebo naopak koupit. Odhad ceny domu je vždy časově omezený, protože se odvíjí od dynamické situace na trhu. Relevantního odhadu nedocílíte jednoduchou matematikou – pokud jste koupili dům za pět milionů a další dva miliony jste investovali do jeho renovace, je mylné se domnívat, že odhad ceny v tomto případě bude nejméně sedm milionů korun.

Jaká jsou kritéria pro odhad ceny domu?

Cena domu se odvíjí především od lokality, jeho stáří a stavu, dispozice i výhledu. Například vyšší hodnotu bude mít dům, který je situován v klidné městské části, nabízí výhled do parku a má nově zrekonstruované podlahy a kvalitní okna. Do hry vstupují i další faktory, jako je přítomnost zahrady či garáže a občanská vybavenost (blízkost obchodů, školy, lékaře).

Proces odhadu ceny nemovitosti

Odhad tržní ceny vychází z výše popsaných kritérií, rovněž se pracuje s informacemi z katastru nemovitostí a cenovými mapami, které obsahující prodejní ceny v dané lokalitě. Zásadní jsou také zkušenosti a znalosti z prostředí realitního trhu.

Pokud zvažujete profesionální vyhotovení odhadu ceny vašeho domu, vyzkoušejte nejdříve naši online kalkulačku, která je zdarma pro prodávající i kupující. Zároveň po vás nevyžadujeme kontaktní údaje. Ověřte si cenu vašeho domu a předejděte možným finančním ztrátám.

Jak určit cenu, kterou neproděláte?   

Prozkoumejte nabídku podobných domů, které se prodávají ve vaší lokalitě. Hledejte na portálech s inzercí realit a zohledněte také nabídky přímo na stránkách realitních kanceláří.  Těmito kroky získáte alespoň hrubý odhad ceny domu.

Pro kvalitní a směrodatný odhad se nebojte spojit s realitním odborníkem, který nejlépe ví, jak analyzovat trh. Stejně tak mějte na paměti, že existují i atypické domy, u kterých může být laický odhad tržní ceny velice nepřesný. Proto doporučujeme využít náš tým a zdarma požádat o upřesnění tržní ceny. Správné určení tržní ceny podpoří rychlejší prodej domu a upoutá více pozornosti ze strany zájemců. V případě nákupu zase poskytne jistotu, že se vám nákup nemovitosti skutečně vyplatí.

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmem


Kde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Štefánikova 248/32, Praha 5,
150 00, Smíchov / (1. patro)
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681