Blog

Odhad ceny nemovitosti

Chcete prodat či koupit nemovitost? Pak je pro vás zásadní zjistit odhad ceny nemovitosti. Přečtěte si tento článek a získejte povědomí o celém procesu.

Pořádek v pojmech

Odhadem ceny nemovitosti se rozumí její tržní cena. Jedná se tedy o cenu, za kterou lze nemovitost aktuálně prodat nebo naopak koupit. Odhad ceny nemovitosti je vždy časově omezený, protože se odvíjí od dynamické situace na trhu. Relevantního odhadu nedocílíte jednoduchou matematikou – pokud jste koupili byt za dva miliony a další milion jste investovali do jeho renovace, je mylné se domnívat, že odhad ceny v tomto případě bude nejméně tři miliony korun.

Jaká jsou kritéria ceny pro odhad ceny nemovitosti?

Cena nemovitosti se odvíjí především od lokality, stáří a stavu nemovitosti, druhu budovy, dispozice a výhledu. Například vyšší hodnotu bude mít nemovitost, která nabízí dobrou dopravní dostupnost do centra města, je situována poblíž parku, má nově zrekonstruované podlahy a kvalitní okna. Do hry vstupují i další faktory, jako je přítomnost sklepu či garáže a občanská vybavenost (blízkost obchodů, školy, lékaře).

Proces odhadu ceny nemovitosti

Odhad tržní ceny vychází z výše popsaných kritérií, rovněž se pracuje s informacemi z katastru nemovitostí a cenovými mapami, které obsahující prodejní ceny v dané lokalitě. Zásadní jsou také zkušenosti a znalosti z prostředí realitního trhu.

Pokud zvažujete profesionální vyhotovení odhadu ceny vaší nemovitosti, vyzkoušejte nejdříve naši online kalkulačku, která je zdarma pro prodávající i kupující. Zároveň po vás nevyžadujeme kontaktní údaje. Ověřte si cenu vaší nemovitosti a předejděte možným finančním ztrátám.

Jak určit cenu, kterou neproděláte?   

Prozkoumejte nabídku podobných nemovitostí, které se prodávají v dané lokalitě. Hledejte na portálech s inzercí realit a zohledněte také nabídky přímo na stránkách realitních kanceláří.  Spočítat si můžete také průměrnou cenu za metr čtvereční, kterou aplikujete na celou plochu nemovitosti. Těmito kroky získáte alespoň hrubý odhad ceny nemovitosti.

Pro kvalitní a směrodatný odhad se nebojte spojit s realitním odborníkem, který nejlépe ví, jak analyzovat trh. Stejně tak mějte na paměti, že existují i atypické nemovitosti, u kterých může být laický odhad tržní ceny velice nepřesný. Proto doporučujeme využít náš tým a zdarma požádat o upřesnění tržní ceny. Správné určení tržní ceny podpoří rychlejší prodej nemovitosti a upoutá více pozornosti ze strany zájemců. V případě nákupu zase poskytne jistotu, že se vám nákup nemovitosti skutečně vyplatí.

Kde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Václavské náměstí 837/11, Praha 1,
110 00, Nové Město / (5. patro)
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681