Blog

Odhad ceny pozemku

Vlastníte pozemek, zvažujete jeho prodej a hledáte odpověď na otázku, jak získat odhad ceny pozemku. Požadavky máte stanovené jasně: neprodělat a realizovat obchod v přiměřeném čase. Přečtěte si tento článek a získejte povědomí o celém procesu.

odhad ceny pozemku

Pořádek v pojmech

Odhadem ceny pozemku se rozumí jeho tržní cena. Jedná se tedy o cenu, za kterou lze pozemek aktuálně prodat nebo naopak koupit. Odhad ceny pozemku je vždy časově omezený, protože se odvíjí od dynamické situace na trhu. Relevantního odhadu nedocílíte jednoduchou matematikou – pokud jste koupili stavební pozemek za čtyři miliony a dalších čtyři sta tisíc jste investovali do vybudování příjezdové cesty, je mylné se domnívat, že odhad ceny v tomto případě bude nejméně čtyři miliony čtyři sta tisíc korun.

Jaká jsou kritéria pro odhad ceny pozemku?

Cena pozemku se odvíjí především od lokality, jeho stavu, rozlohy a dispozice. Do hry vstupuje také občanská vybavenost, tj. blízkost obchodů, školy či lékaře. Samozřejmě je nutné zohlednit typ pozemku –  Jedná se o ornou půdu? O zahradu či zastavěnou plochu? Prodáváte-li stavební parcelu, je na ní možné stavět?

Proces odhadu ceny pozemku

Odhad tržní ceny vychází z výše popsaných kritérií, rovněž se pracuje s informacemi z katastru nemovitostí a cenovými mapami, které obsahující prodejní ceny v dané lokalitě. Zásadní jsou také zkušenosti a znalosti z prostředí realitního trhu.

Pokud zvažujete profesionální vyhotovení odhadu ceny vašeho pozemku, vyzkoušejte nejdříve naši online kalkulačku, která je zdarma pro prodávající i kupující. Zároveň po vás nevyžadujeme kontaktní údaje s výjimkou situace, kdy s námi potřebujete být z jakéhokoliv důvodu v kontaktu. Ověřte si cenu vašeho pozemku a předejděte možným finančním ztrátám.

Jak určit cenu, kterou neproděláte?   

Prozkoumejte nabídku podobných pozemků, které se prodávají ve vaší lokalitě. Hledejte na portálech s inzercí realit a zohledněte také nabídky přímo na stránkách realitních kanceláří.  Spočítat si můžete také průměrnou cenu za metr čtvereční, kterou aplikujete na celou plochu pozemku. Těmito kroky získáte alespoň hrubý odhad ceny pozemku.

Pro kvalitní a směrodatný odhad se nebojte spojit s realitním odborníkem, který nejlépe ví, jak analyzovat trh. Stejně tak mějte na paměti, že existují specifické pozemky, u kterých může být laický odhad tržní ceny velice nepřesný. Proto doporučujeme využít náš tým a zdarma požádat o upřesnění tržní ceny. Správné určení tržní ceny podpoří rychlejší prodej pozemku a upoutá více pozornosti ze strany zájemců.

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmem


Kde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Štefánikova 248/32, Praha 5,
150 00, Smíchov / (1. patro)
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681