Blog

Alternativní domy – nový trend bláznů a dobrodruhů nebo plnohodnotná varianta rekreace a bydlení bez velké investice?

Zdaleka už nejde jen o “pár bláznů a dobrodruhů”, tento trend získává stále více příznivců napříč generacemi. Rozhodující je také správný výběr pozemku. Až pak se můžete pustit do úvah a plánování. Mobilní dům totiž nemůžete umístit na každý pozemek. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů pro pořízení netradičního bydlení. Nechejte se inspirovat naším výběrem! 

Jak a kde “mobilní dům pořídit 

První možností je koupit hotový “domek” od některé z firem, které se na prodej nebo výrobu specializují. Na internetu lze najít nabídky v různých cenových relacích. Od několika desítek tisíc až po statisícové ”domky” na klíč. 

Další a trochu dobrodružnější možností je koupit starou maringotku, autobus, kontejner a ty si vlastními silami nebo s pomocí řemeslníků upravit podle svých představ. Někteří majitelé svůj příběh a průběh výstavby sdílejí s ostatními, je možné se inspirovat a vyvarovat případných chyb. 

Poslední možností je výroba netradičního “domku” na vlastní pěst. I tady platí, že odborné práce je lepší konzultovat a svěřit řemeslníkům a odborníkům.  

Kde hledat inspiraci 

Vybrali jsme pro vás několik zajímavých příběhů: 

  • Anna a Ondřej staví svůj “tiny house” poblíž Brna vlastními silami a svůj příběh, rady a tipy, sdílí na Instagramu pod názvem @tinyhousebude; 
  • Marek postavil pro svou rodinu dům z lodních kontejnerů a o své rady se chce také podělit, aktuálně v kampani na HITHIT vybírá prostředky na vytvoření video-návodu;  
  • do třetice se můžete inspirovat na stránkách http://www.zivotbeznakladu.cz/.

Je “mobilní dům” stavba nebo ne? 

Každé “bláznovství” má i svou formální stránku. I pro pořízení alternativního bydlení platí pravidla. Samozřejmě nikdo vám nezakáže takový domek vyrobit nebo pořídit, ale pro jeho umístění na pozemek musíte vždy získat povolení. Jak bude přísné, závisí zejména na tom, zda bude váš “domek” posouzen jako vozidlo pro volný čas a cestování, výrobek plnící funkci stavby nebo stavba. 

Mobilní dům, karavan nebo obytný přívěs? Jaký je v tom rozdíl? 

Stavební zákon pojmy jako mobilheim, mobilní dům, karavan nebo obytný přívěs nedefinuje. Před samotným záměrem ”mobilní domek” pořídit se proto vždy vydejte na konzultaci na příslušný stavební úřad. Na jeho posouzení bude záležet, jakému režimu a pravidlům bude právě váš plán podléhat.  

Na internetu a stránkách prodejců mobilheimů se můžete setkat s názorem, že pokud má “mobilní domek” nápravu a kola, není posuzován jako stavba. Není to ale tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. 

Výrobek plnící funkci stavby 

Platná legislativa sice pojem “mobilní dům” nezná, ale za stavbu považuje také výrobek plnící funkci stavby. Stavební úřad bude u vašeho záměru posuzovat zejména: 

  • k jakému účelu chcete “mobilní domek” využívat, zda k rekreaci nebo trvalému bydlení; 
  • trvalost a dlouhodobost umístění na jednom místě; 
  • jakého charakteru a účelu užití je pozemek, kam ho chcete umístit. 

Pokud tedy chcete trvale nebo dlouhodobě umístit na pozemek obytný přívěs nebo jakýkoliv jiný “mobilní domek” (maringotku, kontejner apod.), bude stavební úřad posuzovat, zda lze takové zařízení považovat za stavbu. “Mobilní domek” je sice sám o sobě mobilním zařízením, ale když je trvale či dlouhodobě umístěn na konkrétním pozemku, plní funkci jako typická stavba a jedná se tak o výrobek plnící funkci stavby. To, že je “mobilní domek” reálně pojízdný, má nápravu a kola, není tak relevantní.  

Zákon tedy hovoří jasně. V případě zájmu o alternativní bydlení se návštěvě stavebního úřadu zkrátka nevyhnete. Pro jeho umístění budete muset získat územní rozhodnutí nebo územní souhlas stavebního úřadu. Pokud ho navíc chcete využívat pro rekreaci nebo dokonce bydlení, musí být posuzován ze stejných hledisek jako stavba rodinného domu nebo stavba pro rekreaci (technické a hygienické parametry a další). Každá stavba musí být také umístěna na pozemku v souladu s územním plánem a charakterem území.  

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmem







Kde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Štefánikova 248/32, Praha 5,
150 00, Smíchov / (1. patro)
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681