Blog

Rekreační nemovitosti: Jaká úskalí může skrývat chata či chalupa? 8 tipů, čemu věnovat při výběru pozornost.

O rostoucím zájmu o rekreaci v domácím prostředí už bylo napsáno hodně. Pokud patříte k lidem, kteří se po nemovitosti k rekreaci rozhlížejí – zbystřete. Přinášíme vám přehled několika možných úskalí, která vás nemusí při prohlížení nabídek nebo úvahách o pořízení chaty nebo chalupy napadnout. Nemovitosti určené k rekreaci mají totiž svá specifika, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Která to jsou? 

rekreační nemovitosti

Pozemek

Jedna z věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je charakter pozemku. Tedy jaké má podloží, jak je svažitý, zda se nachází v blízkosti vody. Mnoho rekreačních objektů je vybudováno například v prudkých svazích, na hraně skalních útvarů, v lesních porostech, nebo naopak blízko vodních ploch a toků. Což vyžaduje nejen specifickou péči o takový objekt, ale především je ovlivněn i komfort užívání. Zejména prudký svah nebo nestabilní podloží, případně kombinace obojího, může při neodborné výstavbě představovat velké bezpečnostní riziko. Následky se mohou projevit nejen na stavebně – technickém stavu objektu, ale především na bezpečnosti jeho uživatelů. Nemovitost k rekreaci může být vystavena rizikům i v souvislosti s ročním obdobím a změnou počasí. Letošní dlouhá zima, případně nezvykle intenzivní bouřky či bleskové povodně posledních let jsou takovým příkladem. Myslete na to, až půjdete prohlížet objekt ve dnech zalitých sluncem. 

Zeleň v okolí

Pozornost věnujte určitě i blízkosti, výšce a zdraví zejména vysokých stromů – s tím totiž souvisí například množství světla, které dopadá na pozemek. Nedostatečné množství slunečního svitu má svůj vliv na teplotu i vlhkostní poměry v samotném rekreačním objektu. Ty se opět liší v různém ročním období. Prohlídka nemovitosti v parném slunečním letním dni tak může zkreslit skutečný stav, stejně jako zimní měsíce, kdy jsou koruny stromů bez listí. 

Přístup k chatě nebo chalupě 

Romantická přírodní cesta, kterou v suchých měsících projedete bez problémů autem, se na podzim nebo na jaře změní v bahnité koryto, které stěží projdete i pěšky. Některé nemovitosti mají přístup pouze pro pěší, což může ztížit, nebo dokonce znemožnit i případné stavební práce či větší rekonstrukce. Ale i zásobování takového objektu se může s přibývajícími roky a ubývajícími silami komplikovat.  

Dění v obci

Zajímejte se o dění v obci. Ptejte se sousedů, místních, navštivte hospůdku nebo zajděte do místního obchodu. Prozkoumejte také web města nebo obce, zajímavé může být přečtení zápisů zastupitelstva. Dozvíte se z nich, jaká témata a starosti se v obci řeší. A v neposlední řadě se určitě vyplatí nahlédnout do územního plánu obce.   

Právní stav 

U rekreačních objektů se častěji setkáte s různými sdílenými přístupy jak k samotné nemovitosti, tak zdrojům energií. Pozor si dejte zejména na ústní přátelské dohody mezi sousedy a starými známými. Zvýšenou pozornost si zaslouží ověření právního stavu takových dohod. Pokud neexistuje jejich zakotvení v podobě písemné smlouvy, narovnejte tuto situaci ještě před samotnou transakcí. Nejlépe uzavřením písemné smlouvy v souladu se zákony a zanesením případných věcných břemen do katastru nemovitostí. Některá existující věcná břemena mohou být i za úplatu. Například v chatařských a zahrádkářských koloniích může existovat samospráva, platí společná pravidla a platby za svoz odpadu, někdy i vody. Informace zjistíte od vedení osady nebo z webových stránek osady, pokud existují. 

Rekonstrukce 

Pozor také na to, jaký je účel pozemku a zda se nemovitost nenachází v nějakém ochranném území. Pokud plánujete rozsáhlejší rekonstrukci, přestavbu, nebo dokonce původní objekt zbourat a postavit nový, nemusí to být v některých územích možné. A ještě jeden tip k rekonstrukci – pokud plánujete opravit starý objekt, počítejte s rezervou v rozpočtu. Původní rozpočet na rekonstrukci se totiž oproti prvotnímu odhadu obvykle překročí o 20%. 

Technický stav 

U rekreačních nemovitostí vás čeká více potenciálních úskalí, která jsou tak trochu i důsledkem pověstného českého kutilství. Mnoho rekreačních objektů vznikalo “svépomocí”, různými přestavbami, dostavbami a nástavbami, o pestrosti použitých materiálů nemluvě. A proto je potřeba řádnému prověření technického stavu věnovat pozornost a nejlépe ho svěřit přímo odborníkům. To platí tím intenzivněji, čím starší je případná nemovitost. Chaty a chalupy nebývají obývány celoročně, často bývají na mnoho měsíců v zimě opuštěné, vychladnou, a uvnitř může dokonce mrznout. Ať už je objekt z kamene nebo ze dřeva, i tyto teplotní vlivy se propisují do jeho technického stavu. Dalším rizikovým faktorem jsou případní škůdci, zejména u dřevěných objektů. V neposlední řadě myslete na životnost celého rekreačního objektu. Pokud se jedná o starší chatu nebo chalupu, čekají vás vyšší výdaje na její údržbu. Rekreační nemovitosti zkrátka obvykle stárnou rychleji. 

Financování 

Možnosti financování jsou víceméně shodné jako u nemovitostí k trvalému bydlení. Hypoteční úvěry na rekreační nemovitosti se tedy nijak zásadně neliší od klasické hypotéky a jsou v nabídce většiny bank. Banky si ale kladou pro financování rekreační nemovitosti určité podmínky, samozřejmě nelze poskytnout hypotéku na rybářskou boudu z vlnitého plechu, kde není zavedena voda ani elektřina. Banky také mohou přísněji posuzovat zástavní hodnotu nemovitosti, která pak ve finále může být nižší, než s jakou jste počítali. Zvýšené riziko může banka promítnout také do výše úrokové sazby. Pro financování hypotečním úvěrem tedy dávejte pozor na to, aby nemovitost:  

  • měla číslo popisné nebo evidenční; 
  • pozemek měl stejného majitele jako stavba; 
  • byl zajištěný přístup k nemovitosti;
  • banky může zajímat, zda je do objektu přivedena voda a elektřina, zda existuje kuchyňský kout a další, protože poskytují hypotéky především na stavby určené k bydlení nebo alespoň způsobilé k bydlení.  

Na rozdíl od nemovitostí k trvalému bydlení, rekreační nemovitosti často hledáme v lokalitě, kterou zas tak dobře neznáme. Je také rozdíl mezi chalupou na vesnici, která dříve sloužila jako objekt k trvalému bydlení, dřevěnou chaloupkou v horách a chatou v osadě nebo zahrádkářské kolonii. Každá stavba proto vyžaduje důkladné prověření doslova “od lesa až na střechu”.

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmemKde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Štefánikova 248/32, Praha 5,
150 00, Smíchov / (1. patro)
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681