Blog

Zahradní bazén nebo jezírko? Jaké jsou mezi nimi rozdíly, výhody a nevýhody?

S blížícími se horkými letními dny mnohé z nás napadne pořízení vlastního bazénu nebo koupacího jezírka. Vidina ochlazení na vlastní zahradě je natolik lákavá, že si občas neuvědomíme všechny aspekty takové investice. I pořízení vodní plochy do zahrady se vyplatí dobře promyslet. Při rozhodování nejde jen o to, jakou formu vodní plochy zvolit, ale zda se vůbec do podobné investice pustit.  

Zahradní jezírko

Komu bude sloužit? 

Než se pustíte do prohlížení katalogů firem a na zahradě začnete hledat správné místo, možná se zamyslete, komu bude vodní plocha sloužit. Zda ji chcete pořídit kvůli dětem či vnukům, kolik času celkově strávíte doma, jak a kde obvykle trávíte letní sezonu, jak zvládáte péči o dům, zahradu a okolí. Nejeden bazén totiž po prvotní euforii nakonec více využívají občasné návštěvy, časem začne zlobit neustálá údržba nebo dokonce zůstane zapomenut pro zanedbanou péči.  

Charakter zahrady a její velikost 

Když u vás myšlenka na pořízení vodní plochy zvítězí, zvažte i celkový charakter vašeho domu a zahrady. Klasický bazén nebo zahradní jezírko se totiž stanou trvalou součástí zahrady, kterou nejde přemístit. Na co si dát pozor: 

  • zeleň – její výška, padání listí a jehličí. Myslete na to, že nedávno zasazené stromy v budoucnu významně změní svou výšku a objem, ale také jejich kořeny mohou jakoukoliv stavbu v zahradě nepříznivě ovlivnit;
  • soukromí, okolní stavby a ruch;
  • podloží a svažitost pozemku; 
  • směr větru a srážek, které mohou ovlivnit růst rostlin nebo nepříjemně působit na ochranné prvky bazénu (plachty, zastřešení); 
  • délka slunečního svitu dopadajícího na vodní hladinu, nebezpečné může být přílišné přehřívání jezírek, naopak u bazénu chybějící slunce znamená pro uživatele snížení komfortu;
  • výhled – logické je umístění v blízkosti domu nebo terasy, ale často pak pohled na modrou plochu bazénu nebo jeho zastřešení zakryje celkový výhled do zeleně; tady má jednoznačně výhodu jezírko, které je samo o sobě krásným pohledovým a relaxačním prvkem zahrady.

Rozpočet 

Není žádným překvapením, že výše rozpočtu bude hlavním rozhodovacím kritériem. Nejlevnější řešení začínají s rozpočty v řádu několika tisíc korun, ta nejdražší až po statisícové položky. Do celkového rozpočtu zahrňte: přípravné práce, úpravy pozemku a terénu, materiál, technologie pro udržení čisté vody a její životnost, práci, čas a náklady na údržbu. Pokud patříte ke kutilům, kteří rádi a s chutí přiloží ruku k dílu, můžete ušetřit až polovinu částky z celkového rozpočtu. Cena klasických bazénů (betonových či plastových) a koupacích jezírek vychází na přibližně 1000–5000 Kč/m² plochy. U dolní hranice se budete pohybovat, pokud zapojíte vlastní síly, v případě dodávek tzv. „na klíč” počítejte s cenou spíše od 3 000 Kč/m² a výše. 

Mobilní bazén s malým rozpočtem  

Pokud hledáte levnější řešení, nejspíš sáhnete po různých formách mobilních bazénů. Nečeká vás žádná složitá příprava, obvykle nejsou potřeba ani žádné terénní úpravy pozemku a téměř ihned po pořízení si můžete dopřát vlastní koupání. 

Plusy: Nízké pořizovací náklady, rychlost instalace, nejsou potřeba terénní úpravy. Pokud vás koupání omrzí, bazén snadno zrušíte, snadná změna místa.

Mínusy: I když se to nezdá, většina majitelů menších mobilních bazénů časem zjistí, že se díky nižšímu objemu vody její kvalita snadno a rychle „kazí” – je proto potřeba investovat do čištění (filtrace, bazénová chemie) nebo zajistit častější výměnu vody. Estetická stránka mobilních bazénů také nepatří k přednostem. Mnoho kutilů si pak k takovým bazénům vlastními silami vyrobí různé konstrukce pro estetičtější okolí a snadnější přístup do bazénu. 

Klasický bazén nebo zahradní jezírko 

Klasický bazén i zahradní jezírko představují větší investici. Jak velkou, to záleží na více faktorech. V obou případech ale počítejte, že pro kvalitní provedení je nutné investovat statisíce. V čem se zahradní jezírko zásadně liší? Skutečné koupací jezírko napodobuje v zahradě přírodní jezero. Jedná se tedy o přírodní prvek bez chemie a techniky. Naproti tomu klasický bazén se bez chemie a techniky neobejde. Klasický bazén také vyžaduje častější kontrolu a neustálou údržbu. Zahradní jezírko se úplně bez údržby také neobejde, ale přeci jen vyžaduje méně péče, tedy pokud je vybudováno opravdu kvalitně. 

Klasický bazén 

Plusy: Vejde se i do malé zahrady, včetně velmi omezených městských prostor. Velké množství variant tvaru, materiálů, provedení. Možnost regulace teploty vody. Zastřešení prodlužuje užitnou sezónu. Za určitých okolností může být jeho pořízení o něco levnější než výstavba koupacího jezírka, a to v případě menších typizovaných bazénů a podílu vlastních prací. 

Mínusy: Vyžaduje pravidelnou péči. Nutné použití bazénové chemie a technologie pro čištění vody. Esteticky bývá někdy rušivým prvkem jinak přírodních zahrad. Přes zimu zeje prázdnotou. Není příliš ekologický a šetrný k životnímu prostředí: čistící chemie, elektřina na provoz, velká spotřeba vody – bazén je nutné každoročně znovu napouštět.

Koupací jezírko 

Plusy: Mají zcela přirozený ráz – do zahrady tak získáte krásný přírodní prvek. Navíc slouží a zkrášlují zahradu celý rok. Jezírko představuje balzám nejen pro tělo, ale i pro duši. Ta opravdová nepotřebují žádnou techniku a chemii, vystačí si, stejně jako přírodní vodní plochy, s vlastními samoregulačními čistícími mechanismy díky rostlinám a mikroorganismům.  

Mínusy: Koupací jezírka zabírají velkou zahradní plochu, jejich užitková/koupací část zabírá maximálně 30% hladiny. Zbytek tvoří čistící plocha, osázená vodními rostlinami, které se starají o čištění vody. Toto řešení je nejlevnější, ale zároveň nejnáročnější na prostor – potřebujete plochu minimálně 200 m². Koupací sezona je pro většinu z nás omezená jen na teplé dny, vodu v jezírku nikdy neohřejete a koupání je tak ryze přírodní, stejně jako když vyrazíte do přírodních rybníků a přehrad.  

Kompromis 

Vedle čistě přírodních jezírek existují varianty, které kombinují bazén s přírodním charakterem jezírka. Nezabírají tolik plochy, pro čištění vody je využívána cirkulace vody s filtrací a je tedy nutný pohon čerpadlem. Tato řešení lze umístit i do menších zahrad.  

Další možností je pořízení vířivky, koupacího sudu nebo vany. Pokud je totiž cílem především relaxace a odpočinek, mohou tyto formy představovat alternativu bez nutnosti velkého zásahu do zahrady.  

Pokud váháte, zda a jakou formu vodní plochy zvolit, můžete si dokonce některé typy bazénů, vířivek a koupacích sudů “zapůjčit”. Není to nejlevnější, ale jako test toho, jak moc touha po vlastním koupání převažuje nad praktickými záležitostmi, kterým se při pořízení zejména vlastního bazénu nevyhnete, je to ideální volba. 

Chci nezávazně poradit s prodejem / pronájmemKde nás najdete

Quantum reality, spol. s r.o.
Šafaříkova 201/17
120 00 Praha 2 – Vinohrady
IČ: 290 32 792

squares

Pracovní dny: 9.00 – 18.00 hod
Info@quantumreality.cz
+420 730 154 732 / +420 273 134 681